Środki z budżetu Unii Europejskiej płyną szerokim strumieniem do krajów członkowskich, finansując kluczowe obszary rozwoju. W obecnej perspektywie finansowej na pierwszy plan wysuwa się potrzeba cyfryzacji. Dlaczego Parlament Europejski kładzie szczególny nacisk na wspieranie przedsięwzięć związanych z digitalizacją społeczeństwa? Jakie idee powinny przyświecać projektom, by miały szanse na zdobycie finansowania? Podpowiadamy!
Czym jest program FERC?
Państwa członkowskie Unii dążą do tego, by znaleźć się na jednakowym poziomie rozwoju – gospodarczego, społecznego i technologicznego. Z uwagi na to, że we Wspólnocie znajdują się kraje, będące na bardzo różnych poziomach, Parlament Europejski co sześć lat rozdaje pewną część środków ze wspólnego budżetu na wspieranie działań, dążących do wyrównania tych różnic.
FERC to jeden z programów operacyjnych, czyli narzędzi finansowych Unii Europejskiej. Zakres tematyczny każdego z nich określa priorytety i kierunki rozwoju państw członkowskich. W obecnej perspektywie finansowej mamy dziewięć obszarów, w ramach których będzie można ubiegać się o unijne dofinansowanie. Jednym z nich jest właśnie cyfryzacja.
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy – cele programu
FERC, czyli Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027, to nowa odsłona Programu Polska Cyfrowa 2014-2020. Aby móc otrzymać wsparcie z tej puli środków, planowane działania powinny wpisywać się w dziedziny związane z rozwojem szybkiego internetu, e-administracji, wsparcia osób wykluczonych cyfrowo, zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem i szeroko pojętym wzmocnieniem kompetencji cyfrowych społeczeństwa.
Budżet całego programu wynosi 11,4 mld złotych.
Dla kogo przeznaczony jest program FERC?
Program w dużej mierze jest skierowany do instytucji państwowych i przedsiębiorstw, świadczących usługi telekomunikacyjne. Wziąć w nim udział mogą podmioty administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości i prokuratury, a także szkoły wyższe, szpitale i różnego rodzaju instytucje kultury. Co więcej, swoje projekty zgłaszać mogą również przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe – jednym słowem wszyscy, którzy chcieliby usprawnić swoje funkcjonowanie online.
Forma wsparcia programu FERC
Tak jak w poprzedniej perspektywie finansowej, w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy wsparcie będzie udzielane w formie dotacji. Trójstronne porozumienie w sprawie FERC zostało podpisane 2 lutego 2023 roku. Stronami porozumieniami są: Ministerstwo Funduszy Polityki Regionalnej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) i Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Instytucją odpowiedzialną za wybór projektów i nadzór nad prawidłowym rozliczeniem środków będzie sprawować CPPC.
Jeżeli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi informacjami na temat Funduszy Europejskich – zajrzyj na stronę programu FERC. Masz pomysł na projekt, który mógłby się wpisywać w rozwój cyfrowy Polski? Skontaktuj się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich lub z naszymi doradcami, którzy pomoże Ci przebrnąć przez wszystkie formalności.