Na czym polega trwałość projektu unijnego?

  • 12 lutego, 2021

Trwałość projektu dotyczy każdego beneficjenta, który w ramach projektu zatrudni pracowników, kupi środki trwałe albo zbuduje instalacje lub obiekty. Trwałość projektu – jaka jest jej definicja i z czym się wiąże?

Trwałość projektu jest jednym z terminów, z jakimi trzeba się zapoznać, przystępując do ubiegania się o unijne środki. Jaka jest jego definicja i przykłady tego, kiedy można mówić o naruszeniu?

Okres trwałości projektu – definicja

Trwałość projektu jest to okres, podczas którego muszą być zachowane rezultaty projektu. Dotyczy to zatrudnienia i środków trwałych w takim zakresie, w jakim było to zadeklarowane we wniosku o dofinansowanie. Najczęściej obejmuje 5 lat, ale zdarza się, że wynosi 3 lata. Wszystko zależy od tego, jaki jest typ beneficjenta i jaki jest zakres projektu. Z 5-letnim terminem ma się do czynienia w przypadku wszystkich inwestycji produkcyjnych oraz infrastruktury. Z kolei, kiedy projekt ma być zrealizowany przez firmę z wymogiem utrzymaniem inwestycji, to trwałość projektu wynosi 3 lata.

Okres trwałości projektu rozpoczyna się od dnia płatności końcowej dotacji i dotyczy zarówno projektów inwestycyjnych, jak i infrastrukturalnych uwzględniających kupno wyposażenia lub sprzętu.

Trwałość projektu po zakończeniu jego realizacji

Istotną kwestią jest trwałość projektu po zakończeniu jego realizacji. Okres trwałości projektu podlega monitorowaniu, wiąże się ze sporządzaniem sprawozdań i oświadczeń. Oznacza to, że nawet w sytuacji, kiedy projekt jest już zakończony, to trwałość projektu unijnego wymaga przechowywania dokumentacji. Termin ten powinien być podany w umowie. Dokumenty te przechowuje się w siedzibie przedsiębiorstwa. Należy je też udostępnić podmiotowi, który udzielił wsparcia finansowego, instytucji, która zarządza programem, a w razie konieczności przedstawicielom Unii Europejskiej.

Co w przypadku, gdy zasada trwałości projektu zostanie złamana?

Są takie sytuacje, kiedy trwałość projektu unijnego jest naruszona. Wtedy też należy zwrócić nie tylko środki pozyskane z dotacji z UE, ale również odsetki. Liczy się je proporcjonalnie do okresu, w jakim zasada trwałości projektu została złamana. Rodzi się pytanie, kiedy może dojść do takiej sytuacji? Można o niej mówić w kilku przypadkach.

Trwałość projektu – przykłady naruszenia:

  1. Trwałość projektu jest naruszona w momencie, kiedy działalność zmieni się w stosunku do tego, co zawierał projekt, albo działalność będzie przerwana.
  2. Zasada trwałości projektu jest naruszona w sytuacji, gdy w obowiązującym okresie dochodzi do zmian własności infrastruktury, na przykład poprzez darowiznę lub sprzedaż, co daje nienależne korzyści.
  3. Złamanie trwałości projektu jest na skutek zmiany mającej wpływ na charakter projektu, jego warunki wdrażania bądź cele, na skutek których pierwotne cele projektu byłyby naruszone.
  4. Z przypadkiem złamania do czynienia jest także wtedy, kiedy do 10 lat od ostatniej płatności działalność produkcyjna będzie przeniesiona poza obszar UE.

Masz pytania?
Jestem do Twojej dyspozycji.

Michalina Lipowska Łużewicz EDORADCA dotacje ulgi

Michalina Lipowska-Łużewicz

Doradca ds. Dotacji i Ulg

Wspieramy firmy, które funkcjonują na rynku minimum 12 miesięcy.

Sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Wypełnij krótką ankietę, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze rozwiązanie.