Polskie Strefy Inwestycji – kluczowe zmiany

  • 20 stycznia, 2023

Polska Strefa Inwestycji (PSI) – ważne zmiany

30 grudnia 2022 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie, które zmniejsza atrakcyjność Polskiej Strefy Inwestycji. Kluczowa zmiana dotyczy momentu skorzystania ze zwolnienia podatkowego. Nowe przepisy pozwalają inwestującym w infrastrukturę skorzystać ze zwolnienia dopiero po zakończeniu inwestycji, co jest niewątpliwie niekorzystne dla inwestorów w PSI. 

Na czym polega Polska Strefa Inwestycji ? 

Polska Strefa Inwestycji to instrument, dzięki któremu możesz uzyskać ulgę podatkową na realizację nowej inwestycji. Możesz z niego skorzystać na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości firmy. Wsparcie przyznawane jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług. 

Wsparcie przyznawane jest w formie zwolnienia z podatku dochodowego, w związku z realizacją nowej inwestycji. Ulga podatkowa stanowi regionalną pomoc inwestycyjną. 

Limit zwolnienia z podatku dochodowego liczony jest jako procent od: 

  • kosztów nowej inwestycji (poniesionych nakładów inwestycyjnych), lub 
  • 2-letnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników  

Wysokość procentowa pomocy publicznej (czyli intensywność pomocy) zależy od wielkości przedsiębiorcy i wybranej lokalizacji. W niektórych rejonach Polski możesz odzyskać nawet do 70% poniesionych kosztów. Z pomniejszonego podatku będziesz mógł korzystać przez 10, 12 lub 15 lat albo do momentu wykorzystania limitu zwolnienia. Liczba lat zależy od wybranej lokalizacji. 

Szczegółowe informacje o PSI znajdziesz w naszym artykule

 Zmiany w PSI – co oznaczają w praktyce? 

Dotychczasowe przepisy obowiązujące do końca 2022 r. umożliwiały rozpoczęcie korzystania ze zwolnienia podatkowego już po poniesieniu pierwszych kosztów i wpisaniu do ewidencji nowego środka trwałego czy po zakończeniu modernizacji istniejącej maszyny.  

Natomiast przedsiębiorcy, którzy uzyskają decyzję o wsparciu na podstawie nowych przepisów, będą musieli czekać na skorzystanie z przysługującego im zwolnienia w podatku dochodowym do momentu zakończenia całej inwestycji, co w praktyce oznacza odroczenie zwolnienia nawet o kilka lat.  

Jak tłumaczy Ministerstwo Rozwoju i Technologii: 

„Wprowadzona zmiana ma na celu wyeliminowanie sytuacji, w której poniesienie kosztu kwalifikowanego, nawet gdy nie wygenerował on jeszcze przychodu, powoduje możliwość korzystania ze zwolnienia dochodów. Zmiana ta wyeliminuje sytuację, w której poniesienie kosztów budowy hali produkcyjnej (nawet gdy nie została w niej uruchomiona produkcja) umożliwia korzystanie ze zwolnienia dochodów niezwiązanych z nową inwestycją”. 

Źródło: Business Insider 

Zgodnie z aktualnym brzmieniem przepisów o PSI inwestor będzie musiał najpierw ponieść wydatki na inwestycję, zrealizować ją zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym i oddać do użytkowania, nim rozpocznie korzystanie ze zwolnienia podatkowego. W przypadku wieloletnich i kosztownych inwestycji przedsiębiorca będzie musiał posiadać odpowiedni kapitał, aby skutecznie zakończyć projekt.  

Co zamiast PSI? 

Zmiana w ustawie wprowadzona bez konsultacji z przedsiębiorcami i instytucjami zapoczątkowała serię artykułów i analiz biznesowych w otoczeniu inwestorów. W świetle aktualnych przepisów Polskiej Strefy Inwestycji nie sposób nie porównać tego mechanizmu do innych ulg podatkowych oraz dotacji.  

Ulgi podatkowe, w szczególności ulga rozwojowa, pozwalają na wygenerowanie oszczędności z tytułu rozliczenia kosztów poniesionych na działania rozwojowe. Co najważniejsze – zaoszczędzone środki lub zwrot gotówkowy z nadpłaconego podatku można przeznaczyć na dowolny cel. Zatem ponosząc koszty na rozwój przedsiębiorstwa np. projektowanie produktów, optymalizacje procesów technologicznych i organizacyjnych oraz ulepszanie swojej oferty, możesz na bieżąco generować oszczędności i przeznaczać je na realizację inwestycji. Warto dodać, że od 2022 roku atrakcyjność ulgi rozwojowej wzrosła, dzięki zwiększeniu poziomu odliczenia kosztów wynagrodzeń personelu realizującego działania rozwojowe aż do 200 %! 

korzyści ulga rozwojowa

 

Ponadto jeżeli planujesz automatyzację procesów produkcyjnych – możesz skorzystać z ulgi na robotyzację, pozwalającej na odliczenie 50 % kosztów amortyzacji robota i funkcjonalnie połączonych z nim maszyn aż do 2026 roku.  

Potrzebujesz więcej środków? – odlicz od podatku koszty promocji swoich produktów. Poziom odliczenia wynosi 100 %, a co roku można odliczyć maksymalnie 1 mln zł. Katalog kosztów jest otwarty, zatem w uldze rozliczysz zarówno koszty reklamy, platform sprzedażowych, współpracy z influencerami jak i materiałów promocyjnych.  

 

Podsumowanie 

Zmiana w przepisach Polskiej Strefy Inwestycji z pewnością wpłynie na liczbę zawieranych umów o wsparcie, ale niekoniecznie na plany inwestycyjne polskich przedsiębiorców. Istnieje bowiem więcej mechanizmów, które pozwalają na pozyskanie finansowania dla projektów rozwojowych.  

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o ulgach podatkowych? Sprawdź naszą bazę wiedzy

 


Masz pytania?
Jestem do Twojej dyspozycji.

Monika Łangowska

Doradca ds. Dotacji i Ulg

Wspieramy firmy, które funkcjonują na rynku minimum 12 miesięcy.

Sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Wypełnij krótką ankietę, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze rozwiązanie.