KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO

KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO

Przedsiębiorcy, którym udało się zdobyć fundusze z Unii Europejskiej, są zobowiązani do prawidłowego rozliczenia inwestycji. O potrzebach związanych z realizacją projektów warto pomyśleć już na etapie pisania wniosku, ponieważ wydatkowanie środków otrzymanych ze Wspólnoty podlega ścisłej kontroli. Czym jest wydatek kwalifikowalny? Jakie są wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków? Podpowiadamy!

CZYM JEST KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW?

Szczegółowe informacje można znaleźć w dokumencie wydanym przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju: Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020. Warto zapoznać się z nim już na etapie tworzenia wniosku. Dlaczego jest to tak istotne? Każdy program unijny ma swój własny katalog kosztów kwalifikowanych. Znajdują się w nim wydatki, na które można przeznaczyć unijne pieniądze. Dzięki temu każdy przedsiębiorca może sprawdzić, czy to, co chce zakupić w ramach inwestycji, podlega dofinansowaniu. W trakcie realizacji projektu może się jednak okazać, że konieczne będą dodatkowe wydatki nieuwzględnione w budżecie, których nie ma w katalogu. Nazywa się je kosztami niekwalifikowalnymi, co oznacza, że nie mogą zostać sfinansowane ze środków unijnych. Przedsiębiorca musi wówczas opłacić je ze środków własnych.

OCENA KWALIFIKOWALNOŚCI WYDATKÓW – CZYM JEST WYDATEK KWALIFIKOWALNY?

Przyznanie dotacji nie oznacza, że Unia Europejska automatycznie pokryje wszystkie wydatki związane z projektem. W trakcie jego realizacji możesz spodziewać się kontroli, która oceni, czy przedstawione wydatki są zgodne z programem operacyjnym, efektywne, a także niezbędne do realizacji projektu.

Przedsiębiorcy startujący w konkursach unijnych muszą pamiętać, że obowiązuje ich także zasada konkurencyjności. Co to oznacza? Wybierając wykonawcę danej usługi, muszą kierować się zasadą uczciwej konkurencji i równego traktowania. Przedsiębiorca, który chce przeprowadzić zakup w wysokości do 50 000 złotych netto, jest zobowiązany m.in. do przeprowadzenia rozeznania rynku i opublikowania zapytania ofertowego w miejscu, do którego każdy ma dostęp (np. na swojej stronie internetowej). Wymagania wobec przedsiębiorców zmieniają się wraz z wartością zakupu. Firmy chcące zakupić maszyny lub inne środki trwałe o wartości powyżej 50 tysięcy złotych netto są zobowiązane dodatkowo m.in. do publikacji rozeznania rynku. Pozwala to zachować zasadę konkurencyjności i zapobiega korupcji. Wybierając podwykonawcę lub zlecając dodatkowe konsultacje eksperckie również należy kierować się wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków.

PRZYKŁADOWE WYDATKI KWALIFIKOWALNE

Katalog kosztów kwalifikowalnych jest opracowywany dla danego projektu. Jakie wydatki pokryją unijne dotacje? Może to być na przykład zakupy maszyn i linii technologicznych, budynków i gruntów, materiałów i sprzętu (surowców, odczynników, sprzętu laboratoryjnego). Za środki unijne można opłacić także np. wynagrodzenie dla personelu zatrudnionego do realizacji projektu badawczo-rozwojowego, pokryć koszt zakupu usług badawczych i specjalistycznych oraz konsultacji eksperckich.

Jeśli szukasz pomocy przy pisaniu wniosku o dofinansowanie z Unii Europejskiej i chcesz sprawdzić, jakie są wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków w wybranym przez Ciebie konkursie, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania i rozwiejemy wątpliwości związane z kwalifikowalnością wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 


Masz pytania?
Jestem do Twojej dyspozycji.

Paulina Gierszewska

Specjalista ds. Marketingu

Wspieramy firmy, które funkcjonują na rynku minimum 12 miesięcy.

Sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Wypełnij krótką ankietę, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze rozwiązanie.