Ulga na prototyp | Zobacz, ile zaoszczędzisz
Zakup urządzeń czy też modernizacja parku maszynowego to książkowy przykład działań inwestycyjnych statystycznego polskiego przedsiębiorstwa. Trudno sobie wyobrazić firmę, która myśląc o rozwoju i ekspansji, nie realizowałaby tego typu działań.
Czy zakup urządzenia lub parku maszyn był związany z planowaną produkcją nowego produktu? Jeśli tak – to znakomicie dla firmy, która może liczyć na wymierną korzyść.
Z pewnością nim przedsiębiorstwo uruchomiło produkcję seryjną – przeprowadziło na nowej maszynie rozruch technologiczny, czyli firma sprawdziła sposób wytwarzania nowego produktu. Oznacza to, że przeprowadziła etap produkcji próbnej, który kwalifikuje przedsiębiorstwo do Ulgi Inwestycyjnej, oficjalnie zwanej ”ulga na prototyp”.
Aby lepiej zrozumieć ideę Ulgi Inwestycyjnej, warto ją umiejscowić na tle cyklu tworzenia nowego – technologicznie innowacyjnego – produktu.
Nowy produkt – od momentu badań koncepcyjnych, poprzez tworzenie prototypu, oraz produkcji próbnej, aż po produkcję seryjną i dystrybucję – przechodzi przez procesy z jasno wytyczonymi granicami. W polskim systemie podatkowym te granice wyznaczają możliwości zastosowania poszczególnych rodzajów ulg podatkowych.
Dlatego w perspektywie firm produkcyjnych, Ulga Inwestycyjna – choć jest samodzielnym instrumentem finansowym i znakomicie sprawdza się jako mechanizm rozliczania zakupu nowych urządzeń – powinna być rozpatrywana w pewnej sekwencji preferencji podatkowych. Przejście przez logiczny i naturalny cykl: ulga badawczo-rozwojowa – ulga inwestycyjna – ulga na robotyzację – ulga na marketing produktu, pozwala zoptymalizować korzyści, jakie oferuje system ulg podatkowych w Polsce.
Jak łatwo dostrzec, przechodząc przez cykl tworzenia nowego produktu, naturalne jest przejście przez proces tworzenia prototypu i wykonania partii próbnej. W tej sytuacji marnotrawstwem zasobów finansowych byłoby więc niewykorzystanie na tym etapie korzyści, jakie oferuje ulga na prototyp.
Dzięki uldze firmy zyskują możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków poniesionych na produkcję próbną (nie więcej jednak niż 10% dochodu).
Co istotne – wytwór musi być wynikiem działalności rozwojowej, a więc pierwszego etapu cyklu tworzenia nowego produktu. Ulga Inwestycyjna odnosi się tylko do produkcji próbnej – wyraźnie zdefiniowanej w art. 18ea ust. 3 ustawy o CIT.
„Przez produkcję próbną nowego produktu rozumie się etap rozruchu technologicznego produkcji niewymagający dalszych prac projektowo-konstrukcyjnych lub inżynieryjnych, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem procesu produkcji nowego produktu, powstałego w wyniku prowadzenia przez podatnika prac badawczo-rozwojowych, przy czym etap rozruchu technologicznego obejmuje okres od momentu poniesienia pierwszego kosztu związanego z tym etapem do momentu rozpoczęcia produkcji nowego produktu.”
Ulga na prototyp – obszar wsparcia
Tak więc, definiując produkcję próbną można wyznaczyć granice, w których poniesione koszty można kwalifikować do ulgi na prototyp. To nic innego jak etap rozruchu technologicznego produkcji, którego celem jest wykonanie prób i testów przed uruchomieniem właściwego procesu produkcji seryjnej. Dodatkowo w tym etapie można uwzględnić działania podejmowane w celu przygotowania dokumentacji służącej uzyskaniu certyfikatów i zezwoleń umożliwiających skierowanie produktu do sprzedaży.
Ulga na prototyp – koszty kwalifikowane
Proces produkcji próbnej generuje jasno określone grupy kosztowe. Wszystkie one muszą zachować kontekst czasowy i celowy do działań podejmowanych w ramach produkcji próbnej:
- zakup/wytworzenie nowych środków trwałych niezbędnych do uruchomienia produkcji próbnej nowego produktu,
- wydatki na ulepszenie, poniesione w celu dostosowania środka trwałego,
- koszty nabycia materiałów i surowców do produkcji próbnej,
- badania, ekspertyzy, przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania certyfikatu, homologacji, znaku CE, znaku bezpieczeństwa, zezwolenia na obrót lub innych obowiązkowych dokumentów,
- badania cyklu życia produktu,
- system weryfikacji technologii środowiskowych (ETV).
Ulga na prototyp wciąż mało znana
Ulga Inwestycyjna ma bardzo krótką historię w polskim systemie podatkowym. Rok 2023 był dopiero pierwszym, w którym można było rozliczyć wydatki w ramach tego mechanizmu – ulgę można zastosować dla kosztów ponoszonych od 2022 roku. Potencjalni beneficjenci mają do dyspozycji bardzo ograniczoną wykładnię interpretacyjną. Niewiele jest też case’ów i ciekawostek związanych z tą ulgą.
w uldze na prototyp, gdzie ważnym elementem pozostaje zakup maszyn i urządzeń.