DOTACJE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW. NA CO I GDZIE APLIKOWAĆ PO ŚRODKI?

  • 4 marca, 2015

Fundusze europejskie na lata 2014 – 2020 wprowadzają nowe programy operacyjne oraz nieco zmienione zasady dystrybucji środków z unijnej kasy. Firma konsultingowa EDORADCA przygotowała krótki poradnik dla przedsiębiorców dotyczący tego, z jakich programów można skorzystać sięgając po środki z UE i do jakich instytucji się po nie zgłosić.


WSPARCIE DLA BIZNESU Z SIEDMIU OGÓLNOKRAJOWYCH PROGRAMÓW OPERACYJNYCH

W ramach perspektywy finansowej na 2014 – 2020 realizowanych będzie dostępnych siedem programów operacyjnych, z których środki zostaną przeznaczone dla przedsiębiorców. Będą to środki głównie na badania i wdrożenia inwestycji, których innowacyjność i rezultaty będą się wyróżniać i zostaną udowodnione przynajmniej na poziomie krajowym. Instytucje zarządzające pieniędzmi z unijnej polityki spójności, podzieliły je na urzędy, które będą zajmowały się bezpośrednio ich przydzielaniem.


Ekspert EDORADCA
: Mimo, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 środków na sfinansowanie projektów będzie więcej, to nie znaczy, że będą one bardziej dostępne dla przedsiębiorców. W większości będą one dzielone przez te same instytucje, które zajmowały się tym w perspektywie 2007-2013, a to oznacza, że będą one korzystać z doświadczeń minionej perspektywy, w zakresie tworzenia dokumentacji konkursowej, ale przede wszystkim sposobu oceny projektów. Instytucje te mają zbudowaną bazę ekspertów z wielu dziedzin, którzy w dużej mierze będą oceniali projekty, czerpiąc z wypracowanego wcześniej doświadczenia. Dlatego przygotowując się do składania projektu warto skorzystać z konsultacji firmy doradczej, która odpowiednio pokieruje sposobem przygotowania projektu, zwiększając szansę jego sukcesu. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy projekty niejednokrotnie konkurują ze sobą o miejsce na liście rankingowej setnymi częściami punktów. EDORADCA w minionej perspektywie przygotowała w ramach krajowych programów operacyjnych 350 projektów na łączną kwotę dotacji 1,05 mld zł. Projekty tematycznie obejmowały zarówno wdrażanie nowych technologii i produktów w gospodarce, prace B+R, inwestycje informatyczne, energetyczne czy szkolenia.


Już w najbliższym czasie przedsiębiorcy będą mogli skorzystać, że środków przeznaczonych na dwa duże działania w ramach POIR: Szybka ścieżka oraz Kredyt na innowacje technologiczne.

Środki w ramach konkursu Szybka ścieżka (MSP 1.1) przeznaczone są na finansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych przez przedsiębiorców (dawniej działanie POIG 1.4). Przewidywane efekty badań to gotowy produkt lub technologia, przeznaczone do komercyjnego zastosowania w gospodarce. W ramach kosztów kwalifikowanych można sfinansować: wynagrodzenia zespołu badawczego, aparaturę badawczą, usługi obce, materiały do badań, w tym budowę prototypu oraz inne koszty ponoszone w związku z realizacją projektu. Nabór w ramach pierwszego konkursu NCBiR planuje w kwietniu, a następnie cykliczne nabory do końca roku. Szybka ścieżka to konkurs z szybka oceną wniosku – 60 dni od złożenia wniosku przedsiębiorca będzie znał wyniki.

Kredyt na innowacje technologiczne będzie kontynuacją działania POIG 4.3 Kredyt technologiczny. Działanie to ma na celu wsparcie inwestycji w zakresie wdrażania nowych technologii w przedsiębiorstwach i prowadzące do wytworzenia nowych lub udoskonalonych produktów. Potwierdzeniem nowości wdrożonej technologii jest opinia jednostki naukowej w tym zakresie, a dotacja w formie tzw. premii technologicznej może wynieść do 6 mln dla jednego przedsiębiorcy. Sfinansować z działania można głównie środki trwałe oraz powierzchnie produkcyjne niezbędne do wdrożenia technologii. BGK planuje nabór w ramach pierwszego konkursu na czerwiec 2015.


31,1 MLD EURO DLA WOJEWÓDZTW NA REALIZACJĘ REGIONALNYCH PROGRAMÓW OPERACYJNYCH

W nowym okresie finansowania będzie więcej środków do zagospodarowania na poziomie regionalnym, przez co zwiększy się odpowiedzialność samorządów województw za realizację polityki strukturalnej. Pionierskim rozwiązaniem jest wsparcie województw w ramach tzw. regionalnych inteligentnych specjalizacji, czyli w dziedzinach charakterystycznych dla danego obszaru, stanowiących ich potencjał konkurencyjny. Do najczęściej wskazywanych specjalizacji należą technologie informacyjno-komunikacyjne. Województwa opierają swój rozwój także na dziedzinach związanych z zasobami przyrodniczymi: biogospodarka, zdrowa żywność, turystyka zdrowotna. Są jednak też takie, w których to tradycyjne gałęzie przemysłu będą w dalszym ciągu pełniły istotną rolę w ich rozwoju – jak sektor maszynowy i metalowy oraz energetyka. Firmy wdrażające innowacje w skali regionalnej i w obszarach zgodnych ze strategiami rozwoju województw mają większa szansę na otrzymanie unijnych pieniędzy. Budżet wszystkich 16 RPO wynosi ok. 31,3 mld euro. Jest to o 25% więcej niż miały województwa do podziału w poprzednich latach.

Nowymi RPO, tak jak tymi z lat 2007–2013, będą zarządzać władze województw. Rolę instytucji pośredniczących i wdrażających będą pełnić departamenty w urzędach marszałkowskich, instytucje kontrolowane przez samorządy wojewódzkie i specjalnie powołane do tego celu jednostki. W zdecydowanej większości będą to te same Urzędy, które zajmowały się funduszami UE do tej pory.

Nowymi RPO, tak jak tymi z lat 2007–2013, będą zarządzać władze województw. Rolę instytucji pośredniczących i wdrażających będą pełnić departamenty w urzędach marszałkowskich, instytucje kontrolowane przez samorządy wojewódzkie i specjalnie powołane do tego celu jednostki. W zdecydowanej większości będą to te same Urzędy, które zajmowały się funduszami UE do tej pory.

 

Autor: Izabela Szulc,
Ekspert ds. funduszy UE EDORADCA

 


Masz pytania?
Jestem do Twojej dyspozycji.

Michalina Lipowska Łużewicz EDORADCA dotacje ulgi

Michalina Lipowska-Łużewicz

Doradca ds. Dotacji i Ulg

Wspieramy firmy, które funkcjonują na rynku minimum 12 miesięcy.

Sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Wypełnij krótką ankietę, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze rozwiązanie.