Konkurs – Energia dla Wsi
Cel konkursu
Założeniem konkursu jest dofinansowanie działań zmierzających do wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
Beneficjenci
- Spółdzielnie energetyczne lub jej poszczególni członkowie
- Powstająca spółdzielnia energetyczna
- Rolnik, czyli osoba fizyczna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej oraz osoba prawna, która w ramach działalności rolniczej, prowadzonej przez okres co najmniej 12 miesięcy prowadzi:
1) gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, położone w ramach zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych lub
2) dział specjalny produkcji rolnej.
W przypadku osoby fizycznej, gdy instalacja OZE będzie służyła prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, beneficjentem programu może być rolnik z zarejestrowaną daną działalnością.
Koszty kwalifikowane
Refundacji podlegają wydatki w odnawialne źródła energii (OZE). Są to:
- Instalacja fotowoltaiczna
- Instalacja wiatrowa
- Elektrownia wodna
- Instalacja wytwarzania energii z biogazu rolniczego
- Element dodatkowy: magazyn energii
Poziom dofinansowania
- Intensywność wsparcia sięga nawet 65% kosztów kwalifikowanych (dofinansowanie będzie udzielone w formie dotacji i/lub pożyczki)
- Maksymalna wysokość pomocy (w formie dotacji) – do 20 mln PLN, maksymalna kwota pożyczki – do 25 mln PLN.
Alokacja konkursu
- Budżet wynosi 2 mld zł
Termin naboru wniosków
- Nabór wniosków planowany jest na okres IV kwartał 2024/I kwartał 2025
Organizator konkursu
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)
Głosem eksperta:
W obliczu rosnących wyzwań transformacji energetycznej kluczowe znaczenie ma rozwój odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich, które naturalnie predysponowane są do produkcji biomasy oraz instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych.
Program "Energia dla wsi" stanowi istotne wsparcie dla rolników, oferując dotacje do 65% kosztów inwestycji, co znacząco obniża bariery finansowe. Dzięki temu programowi możliwe jest przyspieszenie transformacji energetycznej na obszarach wiejskich, a także obniżenie kosztów energii dla ich mieszkańców.
Ekspert: Patrycja Szymikowska, Lider ds. Wdrożeń i Rozwoju; Dział Przygotowania Projektów