Ulga B+R | Obniż podatek dochodowy o 38%
Jeśli powyższe punkty dotyczą Twojej działalności, to prawdopodobnie możesz skorzystać z ulgi B+R. To rozwiązanie pozwala generować oszczędności, jeśli ponosisz wydatki na prace nad nowymi produktami, usługami lub optymalizacją procesów.
W tym artykule możesz sprawdzić definicję prac B+R
Ulga B+R | Przykłady prac rozwojowych
- Zaprojektowanie nowego lub ulepszonego produktu
- Zaprojektowanie procesu technologicznego dla nowego produktu/usługi
- Opracowanie dokumentacji produkcyjnej nowego produktu
- Opracowanie składu nowego produktu
- Dobór parametrów procesowych
- Opracowanie rozwiązań IT
Ulga badawczo – rozwojowa | Pomagamy przedsiębiorcom w rozliczeniu ulgi
Usługa jest realizowana przez naszych ekspertów z zakresu działalności B+R. Jesteśmy przekonani, że Państwa szanse na uzyskanie korzyści wzrosną dzięki naszej strategii działania. Korzystając z naszych usług, zapewniacie sobie Państwo dostęp do bezcennej wiedzy i wieloletniego doświadczenia naszych ekspertów. Jednocześnie gwarantujemy Państwu indywidualne podejście i maksymalne zaangażowanie naszego zespołu. Nasz sukces to sukces naszych Klientów.
TAK.
Nie jest konieczne posiadanie wyodrębnionego działu w strukturze firmy ani prowadzenie projektów/prac o charakterze naukowym.
Każda firma, która m.in:
- tworzy lub modyfikuje swoje produkty, usługi
- tworzy i ulepsza maszyny, urządzenia wykorzystywane do produkcji
- doskonali procesy technologiczne np. celem zwiększenia wydajności produkcji bądź jej optymalizacji – zmniejszenia kosztów produkcji
- projektuje narzędzia, formy,
- opracowuje nowe receptury, formulacje,
- testuje, przeprowadza próby technologiczne
może skorzystać z ulgi na działalność rozwojową.
NIE.
Aby móc skorzystać z ulgi na działalność rozwojową wystarczy projektować i wprowadzać produkty/procesy innowacyjne w skali przedsiębiorstwa. Zatem jeżeli konkurencja oferuje rozwiązanie, które zamierzasz wprowadzić do swojej oferty, to koszty związane z opracowaniem analogicznego produktu/procesu w Twojej firmie stanowią koszty możliwe do uwzględnienia w uldze rozwojowej.
TAK.
W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
TAK.
Kluczowe jest wykazanie, że pracownik faktycznie wykonywał prace związane z działalnością rozwojową w przedsiębiorstwie np. wykonywał prototypy produktów, brał udział w testach i próbach produkcyjnych, przygotowywał rysunek techniczny itp. Nie ma znaczenia, czy takowe czynności są odzwierciedlone w zakresie obowiązków lub nazwie stanowiska.
TAK.
Wynik prowadzonych prac nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania z ulgi rozwojowej. Podatnik może wykazać koszty projektów zakończonych zarówno sukcesem jak i porażką.
TAK.
Wyniki prac rozwojowych można wykorzystać we własnej działalności jak i udostępniać podmiotom zewnętrznym np. w formie licencji lub sprzedaży rozwiązania.
TAK.
Nie ma znaczenia czy projekt jest realizowany samodzielnie przez przedsiębiorstwo czy we współpracy z naukowcami lub jednostkami naukowymi.
NIE.
Ulga na działalność rozwojową wynika bezpośrednio z ustawy o podatku dochodowych zarówno dla osób fizycznych jak i prawnych, zatem nie obowiązuje procedura składania lub oceny wniosków. Nie ma również określonych czasowo naborów wniosków.
Ulga rozwojowa jest rozwiązaniem dostępnym dla każdego podatnika, bez względu na branżę, wielkość firmy, poziom innowacyjności.
- Dotacje Unijne
- Rozliczanie Dotacji Unijnych
- Ulga B+R = Ulga Rozwojowa
- Ulga na Prototyp = Ulga Inwestycyjna