Masz świetny pomysł na biznes, ale do jego realizacji brakuje Ci porządnego magazynu? Chcesz wybudować własną halę produkcyjną i tworzyć innowacyjne technologie? Sprawdź, czy możesz ubiegać się o wsparcie z funduszy europejskich!
Unijna dotacja na budowę nowych obiektów
Środki z Unii Europejskiej od lat płyną do naszego kraju szerokim strumieniem, przyczyniając się do powstawania nowych miejsc pracy i wspierając rozwój tych już istniejących. Z pewnością niejednokrotnie widziałeś tablicę informującą o tym, że dana rzecz została sfinansowana przez jeden z unijnych funduszy. Zawsze myślałeś, że o takie wsparcie mogą ubiegać się tylko samorządy i instytucje państwowe? Nic bardziej mylnego! Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej o dofinansowanie swoich inwestycji może zabiegać każdy – musi tylko znaleźć odpowiedni program, do którego najbardziej będą pasowały planowane działania.
Informacji na temat dotacji na budowę hali można szukać na stronach związanych z programem Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Jest to kontynuacja funkcjonującego do tej pory programu Inteligentny Rozwój, którego głównym założeniem jest wsparcie przedsiębiorców, którzy chcą się rozwijać w kierunkach innowacji i nowych technologii.
Dotacja na budowę nowych hal, magazynów i obiektów usługowych
Programy unijne skonstruowane są w taki sposób, by udział w nich zwiększał potencjał gospodarczy danego kraju lub regionu. Chcąc zwiększyć swoje szanse na otrzymanie dotacji na budowę hali, powinieneś myśleć w tych samych kategoriach, co unijni eksperci. Spróbuj wpisać swoją inwestycję w szerszy kontekst i zastanów się, w jaki sposób dodatkowa powierzchnia wpłynie na zwiększenie innowacyjności Twojego przedsiębiorstwa? Może dodatkowa powierzchnia magazynowa pozwoli usprawnić niektóre procesy logistyczne? A może zamierzasz rozpocząć produkcję czegoś zupełnie nowego?
Nie bój się mierzyć wysoko! Unijne fundusze właśnie po to są – by brak pieniędzy nie stał na przeszkodzie w realizacji śmiałych i innowacyjnych pomysłów, które w dalszej perspektywie przyniosą korzyść nie tylko dla przedsiębiorcy, ale i dla lokalnej społeczności, środowiska lub obszarów rolniczych.
Jakie dofinansowanie na budowę hali można uzyskać?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, z jakiego programu będziesz korzystał i jakie konkretnie działania zamierzasz podjąć. Przykładowo: starając się o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jego wysokość będzie uzależniona od województwa, na obszarze którego planujesz przeprowadzić inwestycję.
W obecnej perspektywie finansowej na lata 2022-2027, szczególną troską został objęty region Polski Wschodniej, do którego zaliczają się województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Tamtejsze wnioski o dotację na budowę hali mogą zostać objęte nawet 70% dofinansowania. W województwach: kujawsko-pomorskim, zachodnio-pomorskim, mazowieckim, lubuskim, łódzkimi, opolskim i małopolskim, wysokość dotacji będzie wynosiła 60% kwoty, którą planujemy przeznaczyć na realizację projektu. W pozostałych regionach Polski procent unijnego dofinansowania waha się od 40 do 50 %, przy czym miasto Warszawa jest z niego w całości wyłączone, a inwestycje w przyległych gminach mogą ubiegać się o zwrot jedynie 25-23%.
Unijne środki na budowę obiektów – gdzie szukać pomocy?
Skąd wiedzieć w jakim programie najbardziej opłaca się wziąć udział, by móc pokryć wydatki w jak największym stopniu? Szukanie informacji na własną rękę może być niełatwym zadaniem. W sieci można znaleźć wiele informacji, jednak nie wszystkie z nich dotyczą obecnie realizowanego budżetu 2021-2027. Wiele z nich jest nieaktualnych lub błędnych. Aby nie tracić godzin na bezowocne przeklikiwanie się przez strony internetowe, warto poszukać pomocy wyspecjalizowanej agencji doradczej.
Eksperci pomogą wybrać najlepszy program, ale też napisać wniosek, przygotować niezbędną dokumentację, a po czasie – rozliczyć wszystko zgodnie ze standardami i przepisami unijnymi. Co ciekawe, przy sporządzaniu kosztorysu danego projektu, można w nim uwzględnić koszt takiej usługi doradczej, która zazwyczaj jest refundowana w około 50%, bez względu na region.