Dotacje są opłacalnym sposobem finansowania rozwoju przedsiębiorstw, a kolejny rok będzie ostatnim, w którym przydzielane będą środki unijne alokowane dla perspektywy finansowej 2014-2020.
Jeszcze w tym roku harmonogram naborów Programu Innowacyjny Rozwój przewiduje konkursy:
- inwestycyjne – z możliwością realizacji inwestycji dotyczących wdrożeń produktów i technologii – do 31 października 2019,
- badawcze – finansujące prace nad tworzeniem produktów i technologii – do 16 grudnia 2019.
Oprócz dotacji krajowych nadal dostępne są środki przyznawane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych poszczególnych województw.
NOWA PERSPEKTYWA
Rok 2020 będzie ostatnim rokiem, w którym fundusze będą przyznawane na dotychczasowych zasadach. Jeśli więc przedsiębiorstwo ma plany związane z rozwojem warto zastanowić się, czy nie aplikować jeszcze w tym roku, by realizacja projektu, w tym zakupy inwestycyjne, budowa czy finansowanie wynagrodzeń kadry wykonawczej były możliwe jeszcze w 2020 roku. Pamiętajmy, że z konkursu na konkurs poprzeczka dotycząca wymogów, jakie eksperci stawiają na etapie oceny jest coraz wyższa.
Na chwilę obecną nie podano informacji, jaki będzie plan wykonania i w jakim okresie zostaną ogłoszone kolejne konkursy w ramach programów dotacyjnych z kolejnej perspektywy. Można przewidywać, że w latach 2021-2022 czeka nas okres dotacyjnego spowolnienia, na co trzeba już dziś się przygotować.
Zatem coraz ważniejsze staje się pytanie, jak krajobraz dotacyjny będzie wyglądał po 2020 roku. Jest to szczególnie interesujące w kontekście prowadzonej aktualnie dyskusji medialnej o możliwym zmniejszeniu funduszy dla Polski w kolejnych latach. W aktualnym stanie projektowania nowego budżetu Polska ma uzyskać 64,4 mld EUR w miejsce prawie 84 mld EUR, którymi dysponujemy w bieżącej perspektywie finansowej. Oznacza to 23% redukcję w stosunku do stanu obecnego.
Komisja Europejska w przyszłej perspektywie zaproponowała 5 celów tematycznych (w miejsce aktualnie obowiązujących 11), wokół których zostaną zbudowane działania strategiczne:
– Inteligentna Europa
– Zielona, nisko-emisyjna Europa
– Bardziej skomunikowana Europa
– Europa Społeczna
– Europa bliska obywatelom
KONTYNUACJA PROGRAMU INTELIGENTNY ROZWÓJ?
Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać w przeważającej części z dotacji w ramach programu Inteligentna Europa, który zapewne będzie kontynuacją programu Inteligentny Rozwój. Patrząc na założenia i tendencje można się spodziewać, że w kolejnej perspektywie dotacjami objęte będą głównie projekty badawcze, pozwalające firmom na kreowanie nowych produktów i usług. Nie wiemy też czy zmienia się warunki przyznawania dotacji. Dlatego zachęcamy do skorzystania z dostępnych jeszcze w tym i przyszłym roku możliwości finansowania inwestycji.