Nabór wniosków w ramach konkursu rozpoczął się 1 czerwca a zakończy się 30 grudnia. To ostatnia szansa na bezzwrotną dotację w tej perspektywie finansowej! Cały konkurs został podzielony na siedem rund z których każda trwa miesiąc. Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie wynosi 350 mln zł.
Premia technologiczna to dotacja finansująca do 70% kwoty inwestycji. Na realizację projektu powinieneś zaciągnąć kredyt technologiczny w banku komercyjnym. W obecnym naborze wniosków BGK nie wymaga już posiadania wkładu własnego (dotychczas wynosił on minimum jedną czwartą wartości projektu). To, czy otrzymasz kredyt finansujący 70 czy 100 % wartości projektu, zależy od Twojej zdolności kredytowej i decyzji banku komercyjnego.
Lista banków współpracujących z BGK
JAKIE UŁATWIENIA PRZEWIDZIANO NA ETAPIE WNIOSKU?
- Można zawnioskować o dotację wyższą niż 6 mln zł.
- Wprowadzono zdalne panele ekspertów (nie ma konieczności osobistego uczestnictwa)
- Zniesiono próg innowacyjności w skali kraju (wystarczy wykazać innowacyjność produktu lub usługi na poziomie przedsiębiorstwa). Innowacje o wyższej skali będą dodatkowo punktowane.
- Rozszerzono katalog kosztów kwalifikowanych: oprócz zakupu środków trwałych można sfinansować również koszt ich przetransportowania do przedsiębiorstwa. Można także pokryć koszty przebudowy i adaptacji budynków
UŁATWIENIA NA ETAPIE REALIZACJI – WYDŁUŻENIE TERMINÓW:
- na podpisanie umowy kredytowej z 30 do 60 dni;
- dostarczenia dokumentacji środowiskowej z 10 na 12 miesięcy
- na dostarczenie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie z 37 do 67 dni;
CO MOŻESZ DOFINANSOWAĆ?
- Budowę, rozbudowę lub zakup hali produkcyjnej;
- Inwestycję w środki trwałe: maszyny, urządzenia i linie technologiczne;
- Zakup wartości niematerialnych i prawnych: patentów, licencji, know – how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, oprogramowania.
W CZYM MOŻEMY CI POMÓC?
- Z wielu dostępnych możliwości wybieramy te najbardziej efektywne;
- Przejmujemy za Ciebie inicjatywę i zarządzamy całym procesem pozyskania dofinansowania;
- Zbieramy dane potrzebne do opracowania wniosku i ograniczamy Twoje zaangażowanie do minimum;
- Zapewniamy wybór odpowiedniego finansowania, opracowujemy zakres, budżet i harmonogram dla projektu;
- Ułatwiamy nawiązanie współpracy ze światem nauki, przeprowadzenie badań i uzyskanie niezbędnych patentów;
- Pomagamy w opracowaniu dokumentacji środowiskowej;
- Nadzorujemy proces podpisania umowy o dofinansowanie.
PYTANIA I ODPOWIEDZI
1.Co oznacza zniesienie wymogu innowacyjności w skali kraju?
Wystarczy wykazać, że Twoje produkty lub usługi będą innowacją w prowadzonej przez Ciebie firmie, np. wprowadzisz do swojej oferty niewytwarzane dotąd produkty, lub nowy rodzaj świadczonych usług. Innowacje na skalę kraju będą dodatkowo punktowane.
Należy odróżnić inwestycje polegające na wdrażaniu technologii, od tych polegających na zakupie gotowej linii technologicznej, w której ta technologia jest już zawarta.Przykład: zakupienie innowacyjnej maszyny nie spełnia warunków innowacji technologicznej. W tym przypadku wdrożenia technologii dokonał już producent maszyny – kupujący jedynie ją stosuje.
2.Jak wygląda wypłata dotacji?
Po uzyskaniu pozytywnej oceny wniosku przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) należy na podstawie wcześniej uzyskanej promesy uruchomić kredyt w banku komercyjnym. BGK wypłaci dotację bezpośrednio na poczet spłaty tego kredytu.