Bank Gospodarstwa Krajowego na początku września ogłosił kolejny nabór w konkursie „Kredyt na innowacje technologiczne”. Budżet konkursu wynosi 350 milionów złotych. Nabór będzie trwał od października 2018 do kwietnia 2019 roku. Ubieganie się o kredyt technologiczny w banku nie różni się właściwie od starań o klasyczny kredyt inwestycyjny. Dotacja, która może wynieść nawet 70% wartości inwestycji, przyznawana jest w formie premii technologicznej przeznaczanej na częściową spłatę kredytu.
W 2016 r. konkurs „Kredyt na innowacje technologiczne” miał najwyższy wskaźnik sukcesu (70 proc.) wśród konkursów POIR (aż 7 na 10 firm z sektora MŚP uzyskało dofinansowanie).
Jakie innowacje można dofinansować?
Na dofinansowanie mają szansę projekty polegające na wdrożeniu technologii zakupionej lub opracowanej w ramach badań własnych. Technologia musi być nowa, czyli nieistniejąca dotąd w przedsiębiorstwie i praktyce gospodarczej. Jeśli masz pomysł na autorski sposób wytworzenia przedmiotów lub obróbki elementów, pozwalający zaoszczędzić czas, materiał, energię lub pieniądze w firmie, to jest to proces technologiczny, który może być przedmiotem dofinansowania w ramach projektu!
Ważnym elementem podlegającym ocenie w kontekście innowacyjności technologii są nowe rozwiązania w konstrukcji maszyn, pozwalające uzyskać w procesie produkcyjnym/usługowym określone korzyści dla firmy. Ciągi urządzeń, które realizują zadany proces technologiczny na podstawie odpowiednich konfiguracji parametrów maszyn i w ten sposób tworzą technologię nie będą pozytywnie ocenione przez ekspertów.
Ważne! Technologia powinna wpływać na innowacyjność wyrobu, który będzie dzięki niej wytwarzany.
Co może być przedmiotem dofinansowania?
Zakup lub budowa hali produkcyjnej oraz maszyn służących do produkcji tj. wdrożenia technologii, będącej przedmiotem wniosku.
Jak wygląda proces naboru i oceny wniosków?
Wniosek składa się w jednej z 6 rund naboru:
I od 8 października do 7 listopada 2018
II od 8 listopada do 6 grudnia 2018
III od 7 grudnia 2018 do 24 stycznia 2019
IV od 25 stycznia do 28 lutego 2019
V od 1 marca do 10 kwietnia 2019
VI od 11 do 26 kwietnia 2019
Obligatoryjnym załącznikiem do wniosku jest promesa lub warunkowa umowa kredytowa z banku komercyjnego współpracującego z BGK. (lista banków)
O otrzymaniu dotacji decyduje ocena wewnętrzna BGK oraz spotkanie wnioskodawcy z członkami komisji – tzw. panelem ekspertów. Spotkanie z ekspertami jest kluczowe dla oceny projektu. Jego celem jest ugruntowanie przekonania ekspertów o słuszności rekomendowania projektu do dofinansowania.
Po pozytywnej ocenie i zrealizowaniu inwestycji, następuje częściowa spłata zaciągniętego kredytu (w formie bezzwrotnej dotacji)