POLSKA LIDEREM W EUROPIE!
Jesteśmy postrzegani w Europie jako lider w wydawaniu funduszy unijnych. Jak mówił dr Jerzy Kwieciński, ekspert ds. rozwoju regionalnego funduszy UE oraz członek BCC stawiani jesteśmy za wzór, czego dowodem jest fakt, iż podczas projektowania nowej perspektywy pojawiły się przesłanki aby zrezygnować z tradycyjnej polityki spójności wspierającej budowę infrastruktury drogowej i kolejowej, a nie tylko badania, innowacyjność czy technologie wspierające optymalizację emisji CO2. Podana za wzór Polska stanowiła dowód, iż tradycyjne działania zawarte w polityce spójności sprawdzają się, prowadząc do rozwoju gospodarczego. Poklask KE dla osiągnięć Polski w ostatnim programowaniu 2007-2013 r. oraz negocjacje nad budżetem odzwierciedlone zostały w jego wysokości.
NAJWIĘCEJ PIENIĘDZY NA LATA 2014-2020 DOSTANIE POLSKA
Polska z 997 mld euro budżetu unijnego dostała największy kawałek tortu czyli blisko 19,4% puli przeznaczonej na wszystkie Kraje Członkowskie w ramach polityki spójności. Pamiętać jednak należy, że nasza składka do unijnego budżetu na lata 2014-2020 wynosi 30 mld euro. Nie mniej jednak czekają nas tłuste lata, gdyż to my pozostajemy największym beneficjentem wśród krajów UE, ale czy na pewno?
POLSKA WYGRAŁA NA LOTERII, CZY TO JEDYNIE ZABIEG MARKETINGOWY?
Nie da się ukryć, że otrzymamy najwięcej z ogólnej puli środków na politykę spójności, jednakże porównując się do Czech, Węgier, czy Portugalii, które posiadają jedne z największych udziałów w budżecie UE, należy zauważyć, że otrzymają one większą pomoc liczoną na jednego mieszkańca.
Przedstawianie faktów za pomocą odpowiednich zabiegów marketingowych na pewno napawa optymizmem, zarówno polityków, jak i beneficjentów pomocy, którzy już zacierają ręce w oczekiwaniu na nowe konkursy. Jednakże czy takie podejście to właściwe przygotowanie do nowej perspektywy finansowej?
Pomimo postawionych pytań bez odpowiedzi tak duży budżet dla Polski może już się nie powtórzyć. Zatem należy zastanowić się jak go efektywnie wykorzystać.
Kończy się rok 2014, nadal pozostaje ok. 106 mld euro do rozdania, więc czas przygotować się do startu w wyścigu o środki unijne. W zbliżających się konkursach zwyciężą najbardziej innowacyjne i rozwojowe przedsięwzięcia, wprowadzające Polską gospodarkę w nową erę ekspansji.
Autor: Agnieszka Krzempiec,
Specjalista ds. funduszy UE