PRZEMYSŁ 4.0 W PROJEKTACH EUROPEJSKICH

  • 25 sierpnia, 2021

PRZEMYSŁ 4.0, CZYLI CZWARTA REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA

Wiele osób zastanawia się, czym jest „przemysł 4.0”, ponieważ hasło to wielokrotnie pada w kontekście nowych technologii. Tymczasem to nic innego, jak automatyzacja i komputeryzacja świata przemysłu, bazująca na wcześniejszych osiągnięciach związanych z pojawieniem się komputera. Nie istnieje jedna definicja przemysłu 4.0. Najprościej wyjaśnił to specjalista od technologii, Daniel Burrus, mówiąc, że czwarta rewolucja przemysłowa to upowszechnienie się cyfrowej technologii, która pozwala ludziom na wydajną współpracę z maszynami.

 

DZIEWIĘĆ FILARÓW TECHNOLOGICZNYCH PRZEMYSŁU 4.0

Na czwartą rewolucję przemysłową składa się dziewięć najważniejszych innowacji, które tworzą pomost między światem fizycznym i cyfrowym:

  • Big Data i analityka AI – pozyskiwane z różnych źródeł (maszyn, urządzeń) dane analizuje sztuczna inteligencja, a wyniki tych badań są wykorzystywane m.in. w produkcji, do planowania łańcucha dostaw, zarządzania logistyką i zasobami przedsiębiorstwa, w rozwoju, projektowaniu i zaopatrzeniu.
  • Integracja pozioma i pionowa – integracja pozioma to procesy powiązane ze sobą na danej płaszczyźnie, np. hali produkcyjnej, a integracja pionowa służy połączeniu wszystkich warstw przedsiębiorstwa.
  • Przetwarzanie w chmurze – to ważny nośnik czwartej rewolucji przemysłowej. Przemysł 4.0 wykorzystuje go do komunikacji i koordynacji.
  • Rzeczywistość rozszerzona (AR) – elementy wygenerowane komputerowo są nakładane na rzeczywiste otoczenie.
  • Przemysłowy internet rzeczy (IIoT) – czyli cyfrowa sieć tworzona przez połączone ze sobą przedmioty i łącząca się ze światem fizycznym. Jest tak istotna, że pojęcie „internet rzeczy” stosuje się czasem zamiennie z definicją przemysłu 4.0.
  • Cyfrowy bliźniak – wirtualna symulacja prawdziwej maszyny, produktu, procesu lub systemu.

A także:

  • Drukowanie przestrzenne 3D
  • Autonomiczne roboty
  • Cyberbezpieczeństwo.

 

PRZEMYSŁ 4.0 W POLSCE

Jak wynika z najnowszych raportów aż 70 proc. polskich firm wdraża lub planuje wdrożyć rozwiązania będące elementem Przemysłu 4.0. Wiele przedsiębiorstw może liczyć na wsparcie ze środków unijnych w pilotażowych działaniach związanych z transformacją w kierunku Przemysłu 4.0. Z osiągnięć czwartej rewolucji przemysłowej najchętniej korzystają producenci maszyn i urządzeń, samochodów oraz sprzętu transportowego. Najczęściej stosowanymi w Polsce rozwiązaniami z obszaru Przemysłu 4.0 są zaawansowane systemy informatyczne i robotyka. Problemem okazują się natomiast niejednokrotnie technologie Big Data i sztuczna inteligencja.

Przemysł 4.0 w Polsce wiąże się nadal z barierami wdrożeniowymi. Co ciekawe, najczęstszą z nich, jest opór użytkowników i to właśnie na tę kwestię wskazują przedsiębiorstwa. Dopiero na drugim miejscu znajdują się kwestie finansowe.

 

 


Masz pytania?
Jestem do Twojej dyspozycji.

Michalina Lipowska Łużewicz EDORADCA dotacje ulgi

Michalina Lipowska-Łużewicz

Doradca ds. Dotacji

Wspieramy firmy, które funkcjonują na rynku minimum 12 miesięcy.

Zadzwoń, jeśli wartość Twojego projektu to minimum 2 MLN ZŁ!

Sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Wypełnij krótką ankietę, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze rozwiązanie.