FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA NOWOCZESNEJ GOSPODARKI – CO CZEKA NAS W NOWEJ PERSPEKTYWIE?
Poznaliśmy właśnie następcę Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W nowej perspektywie finansowej 2021–2027 zastąpi go program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Na jego realizacje przewiduje się blisko 36 mld zł. Wszyscy zastanawiamy się zapewne jaki będzie FENG ? Czy czekają nas duże zmiany? Czy znacząco będzie się różnił od poprzedniego programu? Sprawdzamy to dla Państwa.
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) podobnie jak jego poprzednik POIR ma na celu wsparcie przedsiębiorców i konsorcjów min. w tworzeniu badań, wprowadzaniu innowacji na skalę krajową oraz podnoszeniu konkurencyjności firm. Dodatkowym wyzwaniem dla nowego programu w nadchodzącej perspektywie budżetowej będzie z całą pewnością skupienie uwagi na dwóch dodatkowych potrzebach: transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki oraz transformacji cyfrowej przedsiębiorstw.
PRIORYTETY – CO SIĘ ZMIENI?
Cały program operacyjny będzie opierał się na dwóch priorytetach:
1. Wsparcie dla przedsiębiorców – wprowadzone zostanie nowe (modułowe) podejście do projektów. W związku z czym obligatoryjnym elementem każdego projektu będzie moduł badawczo – rozwojowy oraz moduł inwestycji w infrastrukturę badawczo – rozwojową. Co ważne, działania w ramach tego priorytetu będą kierowane zarówno do firm z sektora MŚP jak i dużych
Zakres projektu będzie mógł być uzupełniony przez wnioskodawcę w zależności od potrzeb firmy o działania, które obejmą m.in.
- wdrożenie wyników badań – finansowaniem objęty będzie zarówno zakup maszyn jak i prace przedwdrożeniowe tj. działania marketingowe czy badanie rynku,
- rozwój kompetencji wśród pracowników i kadry zarządzającej,
- internacjonalizację – czyli komercjalizację wyników prac B+R, udział w międzynarodowych łańcuchach dostaw,
- cyfryzację związaną z Przemysłem 4.0 – to nic innego jak wspieranie procesu transformacji technologicznej i organizacyjnej w przedsiębiorstwach
- „zazielenianie” przedsiębiorstw – ma na celu min. zastępowanie szkodliwych substancji w materiałach i produktach środkami bardziej przyjaznymi dla środowiska. W zakresie „zielenienia” przedsiębiorstwa ważną role odgrywa również recykling jak i Ekoprojektowanie.
2. Środowisko sprzyjające innowacjom – kluczowym dla przedsiębiorców będzie obszar dotyczący wzmacniania konkurencyjności i tworzenia nowych miejsc pracy w MŚP głównie poprzez działalność produkcyjną. Dodatkowo dzięki środkom w ramach tego priorytetu wzmacniane będą zdolności badawcze przedsiębiorstw oraz wykorzystywanie przez nie zaawansowanych technologii.
Na wsparcie finansowe będę mogły liczyć projekty dotyczące przede wszystkim :
- internacjonalizacji – promocji polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych
- transferu technologii – zakupu , wprowadzeniu nowej technologii w przedsiębiorstwie jak i doradztwie w zastosowaniu technologii cyfrowej
- nowych innowacyjnych spółek – wsparcie finansowe kierowane będzie w głównej mierze do start-upów i scal – upów.
- innowacyjnej działalności MŚP z wykorzystaniem instrumentów finansowych oraz mieszanych
NOWA PERSPEKTYWA 2021-2027 JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ ?
W nowej perspektywie finansowej podobnie jak w poprzedniej środki będą dostępne zarówno dla sektora MŚP jak i dużych przedsiębiorstw. W dalszym ciągu priorytetem będzie wspieranie innowacyjnego rozwoju i potencjału polskich przedsiębiorców. FENG będzie odpowiadał także na zupełnie nowe wyzwania takie jak transformacja energetyczna czy kryzys gospodarczy spowodowany pandemią.
Do 14 kwietnia trwają konsultację społeczne, w których zbierane są uwagi dotyczące planów, kierunku i rodzajów wsparcia, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Pomimo tego, że pierwsze konkursy wystartują zapewne dopiero w 2022 roku, już teraz warto rozpocząć przygotowania do realizacji skutecznego projektu. Zainteresowanie konkursami nowej perspektywy już jest ogromne, należy więc spodziewać się dużej konkurencji wśród firm składających wnioski. Czym lepiej będzie przygotowany wniosek, tym większa szansa na pozytywne jego rozpatrzenie – dlatego już teraz gorąco zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi ekspertami.