Prawidłowe określenie statusu przedsiębiorstwa jest niezbędne, aby skutecznie pozyskać środki unijne na realizację projektu. Zdecydowana większość programów unijnych jest skierowana do firm z sektora MŚP. To oznacza, że z większości z nich mogą skorzystać jedynie mikro, małe lub średnie firmy.
Pamiętaj, że status przedsiębiorstwa ma też wpływ na wysokość pomocy, jaką można otrzymać (im mniejsza firma, tym więcej środków może pozyskać).
Dlaczego określenie statusu MŚP jest tak istotne?
Określenie statusu MŚP to metoda na klasyfikację firm jako przedsiębiorstw mikro, małych lub średnich. Jest to istotna kwestia w kontekście polityki gospodarczej zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Klasyfikacja przedsiębiorstwa pod kątem jego skali ma ścisły związek z różnymi aspektami działalności – w szczególności podatkami, regulacjami, a także dostępem do finansowania i ulg, które przysługują konkretnym kategoriom firm.
Poza wiedzą na temat tego, z jakich programów można skorzystać w celu wsparcia działalności, określenie wielkości przedsiębiorstwa jest także przydatnym wskaźnikiem rozwoju firmy. Samodzielne wyznaczenie statusu MŚP może być jednak dość skomplikowane, przez co często warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Należy pamiętać, że błędne określenie statusu może nieść za sobą skutki takie jak konieczność zwrotu otrzymanego dofinansowania z odsetkami lub odmową podpisania umowy o dofinansowanie. Nasi specjaliści chętnie pomogą w rzetelnej ocenie skali przedsiębiorstwa – w tym celu wystarczy skontaktować się z przedstawicielami firmy EDORADCA.
Na co wpływa status przedsiębiorstwa?
W zależności od statusu danego przedsiębiorstwa firma może mieć dostęp do różnorodnych form wsparcia finansowego. Mowa zarówno o dotacjach, jak i o ulgach podatkowych, które są często kierowane właśnie do mniejszych działalności. Dzięki tej klasyfikacji wzrasta konkurencyjność w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, a właściciele firm mogą łatwiej zyskać dostęp do nowych rynków czy cennych zasobów, których pozyskanie byłoby trudne bez dofinansowania lub ulg.
W jaki sposób określa się status MŚP?
Aby określić status MŚP przedsiębiorstwa, należy stosować się do przepisów zawartych w odpowiednich rozporządzeniach unijnych i ich załącznikach. Przy określaniu wielkości przedsiębiorstwa należy wziąć pod uwagę skumulowane dane przedsiębiorstw powiązanych z przedsiębiorstwem wnioskodawcy lub przedsiębiorstw partnerskich, w myśl definicji zawartych w załączniku I do rozporządzenia Komisji UE nr 651/2014. Klasyfikacja firmy zależy przede wszystkim od skali przychodów, sumy bilansowej i liczby zatrudnionych osób, jednak należy także wziąć pod uwagę powiązania kapitałowo-osobowe z innymi podmiotami.
Mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwo?
W kategorii mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) znajdują się firmy zatrudniające mniej niż 250 pracowników. Ich roczny obrót musi być mniejszy lub równy 50 mln euro, z kolei limit dla całkowitego bilansu rocznego wynosi 43 mln euro. Progi dla poszczególnych kategorii są jednak różne, co ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw małych i mikro.
Wielkości przedsiębiorstw określa się następująco (przy wzięciu pod uwagę powiązań kapitałowo-osobowych z innymi podmiotami):
- mikroprzedsiębiorstwa – liczba etatów mniejsza niż 10, roczny obrót mniejszy lub równy 2 mln euro, suma bilansowa z limitem 2 mln euro;
- małe przedsiębiorstwa – zatrudniające mniej niż 50 osób, z obrotem i sumą bilansową nieprzekraczającymi 10 mln euro;
- średnie przedsiębiorstwa – liczba etatów mniejsza niż 250, roczny obrót do 50 mln euro, roczna suma bilansowa do 43 mln euro;
Profesjonalna pomoc w określeniu statusu MŚP w EDORADCA
Określenie statusu MŚP to skomplikowany proces, wymagający przeanalizowania wielu istotnych zmiennych. W sieci można znaleźć narzędzia w postaci tzw. kwalifikatorów MŚP – są to jednak wyłącznie pomocnicze rozwiązania, które nie uwzględniają sporej części ważnych okoliczności dla danego przedsiębiorstwa. W związku z tym otrzymane dzięki nim wyniki mogą nie mieć pokrycia w świecie rzeczywistym. Błędne określenie statusu MŚP może wiązać się z licznymi negatywnymi konsekwencjami. Warto zatem powierzyć to zadanie specjalistom, którzy profesjonalnie i rzetelnie wyjaśnią kolejne podejmowane kroki. W EDORADCA zapewniamy solidne wsparcie zarówno przy określaniu statusu MŚP, jak i korzystaniu z dostępnych dotacji i ulg – zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Działamy na rynku już od wielu lat, co pozwala nam stale oferować najlepszy standard dla klientów. Postaw na wieloletnie doświadczenie i rozległą wiedzę już teraz, by korzystać z najlepszych źródeł finansowania na odpowiednich warunkach.
Gdzie można znaleźć kryteria statusu MŚP?
W celu określenia statusu przedsiębiorstwa, należy stosować przepisy Załącznika I rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu zwanego powszechnie „rozporządzeniem Komisji UE nr 651/2014:
Prócz kryteriów dotyczących wielkości zatrudnienia oraz sumy bilansu i obrotów, istotną kwestią w procesie oceny statusu przedsiębiorstwa jest kwestia powiązań z innymi podmiotami. Dokładne określenie statusu przedsiębiorstwa wymaga analizy relacji partnerskich i powiązań pomiędzy przedsiębiorstwami. Jeśli potrzebujesz pomocy w określeniu statusu Twojego przed