Na mapie dotacji unijnych znajduje się już ponad 260 tysięcy projektów, których wartość przekracza bilion złotych. W ramach perspektywy unijnej na lata 2021-2027 Polska może liczyć na kolejne 65 mld euro, które przeznaczone zostaną na realizację projektów wspierających rozwój innowacyjności. Dofinansowanie z UE powala polskim przedsiębiorcom wcielać w życie innowacyjne projekty. Na co można przeznaczyć pieniądze z UE? Czym są innowacje technologiczne? Jak uzyskać kredyt na innowacje technologiczne?
Czym są innowacje technologiczne?
Definicja innowacji technologicznej, mówi, iż są to zmiany w stosowanych dotychczas metodach wytwarzania produktów i zmiany w sposobie docierania z produktem do odbiorców. Metody mogą polegać na wdrażaniu zmian w urządzeniach, organizacji całej produkcji, lub obu jednocześnie.
Konkurs 3.2.2 Kredyt Technologiczny to wsparcie finansowe, które przeznaczone jest na realizację inwestycji zmierzających do wytworzenia nowych lub udoskonalonych w skali przedsiębiorstwa produktów/usług. Celem projektu powinno być również wdrożenie wyników prac B+R oraz stworzenie innowacyjnej w skali kraju technologii.
Środki wykorzystuje się na wdrożenie nowej technologii, uruchomienie jej i zapewnienie odpowiednich warunków dla dalszego prowadzenia produkcji na unowocześnionych zasadach. Wdrożona innowacja technologiczna ma na celu zwiększenie efektywności produkcji lub wytwarzanie nowych bądź znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług, które nie powstałyby przy pomocy metod konwencjonalnych. Wdrożona innowacja technologiczna musi mieć postać prawa własności przemysłowej, wyników prac rozwojowych, badań aplikacyjnych, lub też nieopatentowanej wiedzy z zakresu techniki.
Kto może ubiegać się o kredyt na innowacje technologiczne?
3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne przeznaczony jest dla firm z sektora MŚP, które spełniają kryteria mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Beneficjent musi prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski, mieć zdolność kredytową i wpis do odpowiedniego rejestru, który potwierdza prowadzenie działalności gospodarczej.
Co jednak ważne, w przypadku kredytu na innowacje technologiczne, należy odróżnić inwestycje, które polegają na wdrażaniu faktycznie nowych technologii, od uruchamiania zakupionej linii technologicznej, która zawiera opisane we wniosku rozwiązania. W tym przypadku nie można mówić, że nabywca wdraża innowacje technologiczne, gdyż tego dokonał producent podczas konstruowania urządzenia. Przedsiębiorca stosuje jedynie technologię, wykorzystując funkcjonalności linii technologicznej.
Jak uzyskać kredyt technologiczny?
Samodzielne pozyskanie dotacji unijnej to bardzo skomplikowany wieloetapowy proces, który wymaga od przedsiębiorcy maksymalnego zaangażowania i doskonałej znajomości przepisów oraz wymogów danego programu. Regulaminy często się zmieniają, a zasady przyznawania środków unijnych są bardzo zróżnicowane. Istotne jest również skompletowanie niezbędnych załączników. Jeśli zabraknie chociaż jednego, wniosek będzie niekompletny i zostanie odrzucony już na etapie weryfikacji.
Aby nie stracić szansy na dofinansowanie unijne, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy doradczej. Eksperci zajmujący się pozyskiwaniem funduszy europejskich, mają niezbędną wiedzę i profesjonalnie przeprowadzą cały proces ubiegania się o wsparcie unijne. Na początku zespół specjalistów przeprowadzi audyt unijny, który pozwoli ocenić szanse projektu w walce o dofinansowanie. Następnie eksperci pomogą przygotować wniosek, biznesplan oraz harmonogram projektu. Po przyznaniu dotacji monitorują realizację umowy i pomagają w prawidłowym rozliczeniu projektu. Pomoc jest nieoceniona, a szanse na pomyślną odpowiedź w sprawie dofinansowania znacznie większa.