Aktualnie w Polsce jest zarejestrowanych około 32 tysięcy samochodów elektrycznych. Zdecydowaną większość stanowią pojazdy elektryczne, jednak istnieją także auta ciężarowe i dostawcze zasilane prądem. Jednym z głównych czynników hamujących rozwój elektromobilności w Polsce jest niedostateczna infrastruktura i brak wystarczającej liczby ładowarek. Rozwiązaniem tego problemu ma być wsparcie w formie dofinansowania do stacji ładowania samochodów elektrycznych i wodorowych oraz rozbudowa infrastruktury elektroenergetycznej
Dofinansowanie do aut elektrycznych i rosnące potrzeby
Promocja elektromobilności w Polsce trwa w najlepsze. Dowodzi tego choćby dofinansowanie do aut elektrycznych z programu Mój elektryk. Niewątpliwie jednak wzrost liczby pojazdów bezemisyjnych nie nastąpi bez łatwego dostępu do stacji ładowania. Obecnie na terenie Polski funkcjonuje około 1700 stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Niestety zaledwie niespełna ⅓ z nich to stacje o dużej mocy, umożliwiające ładowanie prądem stałym. Pozostałe to niewielkie stacje o mocy nieprzekraczającej 22 kW. Zatem jak widać, zapotrzebowanie jest duże, stąd nowe dofinansowanie do stacji ładowania samochodów elektrycznych.
Rozbudowa infrastruktury oraz dofinansowanie ładowarek
Rozbudowa infrastruktury oraz dofinansowanie do stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu to 1,87 mld złotych. Został on podzielony na dwie części:
- W ramach programu Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych, z Funduszu Modernizacyjnego zostanie przeznaczony 1 mld na dotacje dla operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD) na budowę i modernizację linii elektroenergetycznych oraz utworzenie stacji transformatorowo-rozdzielczych. Docelowo finansowanie ma dotyczyć 4000 km nowych lub istniejących linii oraz 800 nowych stacji.
- Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru to program z budżetem 870 mln złotych, przeznaczonym dla firm, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, samorządów i rolników indywidualnych. Docelowo dofinansowanie do stacji ładowania samochodów elektrycznych i wodorowych ma umożliwić budowę lub rozbudowę ponad 17 000 obiektów. 630 mln z budżetu programu zostanie przeznaczone na utworzenie ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy ponad 50 kW.
Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie do stacji ładowania samochodów elektrycznych już trwa. Rozpoczął się 7 stycznia 2022 r. i potrwa do 31 marca 2022 r. lub do wyczerpania środków. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowania do aut elektrycznych w ramach programu Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru? Zastanawiasz się, jak możesz z niego skorzystać i czy jest to opłacalne? Sprawdź najważniejsze informacje na temat programu: Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodoru.