FENG 2021-2027 – czas start! (wcześniej: POIR)

  • 27 stycznia, 2023

Miliardy Euro na wsparcie polskich firm 

Dwa lata oczekiwań i wreszcie nadszedł czas na konkrety! Wiemy już wszystko o konkursach nowej perspektywy unijnego wsparcia – Fundusze Unijne dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-27 (wcześniej: POIR). Znamy Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych (SZOOP) i poznaliśmy konkursowy harmonogram. Ruszamy 21 lutego. 

Ścieżka SMART, czyli innowacje dla wszystkich 

Na pierwszy ogień idzie ścieżka SMART, konkurs z największym budżetem, sięgającym 5,5 mld EURO. Maksymalne dofinansowanie może sięgnąć aż 80% wysokości kosztów kwalifikowanych. Celem działania jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez realizację prac badawczo-rozwojowych (B+R), wdrożenie innowacji, w powiązaniu z dostosowaniem działalności przedsiębiorstw do wyzwań wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie oraz związanych z cyfryzacją, rozwojem infrastruktury badawczej, internacjonalizacją działalności, a także wzrostem kompetencji kadr. Założenia konkursowe umożliwiają połączenie różnych etapów (modułów) innowacyjnego przedsięwzięcia w jednym projekcie. W ramach działania udzielane jest kompleksowe wsparcie projektów obejmujących następujące moduły: B+R, wdrożenie innowacji, infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, kompetencje.  W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować co najmniej jeden z modułów: B+R lub inwestycyjny. W przypadku dużych przedsiębiorców projekt musi obejmować co najmniej moduł B+R. Pozostałe moduły mają charakter fakultatywny. 

 

Moduły tworzące ścieżkę SMART to: 

  • Prace badawczo-rozwojowe (B+R) – Nakierowany jest na finansowanie elementów procesu badawczego (od koncepcji, aż po testy poprzedzające wdrożenie innowacji na rynek).  Należy pamiętać, że ten moduł jest obowiązkowy dla dużych firm. 
  • Wdrożenie innowacji – Finansowanie wdrożenia wyników prac modułu B+R.  
  • Infrastruktura B+R – Celem tego modułu jest stworzenie lub rozwój centrum badawczo-rozwojowego. Moduł ten pozwala na dofinansowanie inwestycji w infrastrukturę konieczną do przeprowadzenia procesu innowacyjnego w przedsiębiorstwie.  
  • Internacjonalizacja – Finansowe wsparcie zagranicznej promocji wdrażanej innowacji. W tym module środki finansowe rekompensują część kosztów reklamy, udziału w zagranicznych targach i eventach, a także uzyskanie ochrony praw własności. 
  • Kompetencje – Finansowanie procesu zwiększania kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru prac badawczo-rozwojowych. 
  • Cyfryzacja – Dofinansowanie projektów związanych z implementacją rozwiązań transformacji cyfrowej z uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa. 
  • Zazielenianie przedsiębiorstw – Moduł ukierunkowany na transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwój nowych modeli biznesowych na to ukierunkowanych. 

Dofinansowanie projektów SMART będzie udzielane w formie dotacji bezzwrotnej z wyjątkiem modułu wdrożenia innowacji. W tym module udzielana będzie dotacja warunkowa, której zwrot zależny będzie od osiąganych przychodów z wdrożenia innowacyjnego rozwiązania. 

Kredyt Technologiczny – najpopularniejszy z popularnych 

Także w pierwszym kwartale 2023r. rusza konkurs cieszący się największą popularnością wśród polskich przedsiębiorstw – Kredyt Technologiczny z pulą środków na poziomie 578 mln EURO. W ramach tego konkursu finansowe wsparcie skierowane jest tylko dla firm z sektora MŚP (do 249 zatrudnionych, liczonych także w firmach powiązanych i zależnych).  

Kredyt technologiczny przeznaczony jest dla firm, które wdrażają innowacyjne rozwiązania technologiczne, uruchamiają nowe produkty lub usługi, albo je znacząco udoskonalają. W praktyce dofinansowanie przeznaczane jest na inwestycje w nowe maszyny i urządzenia oraz na adaptację lub budowę nowych budynków do produkcji. Dodatkowo inwestycje te muszą opierać się na wynikach prac badawczo rozwojowych (B+R). Nie ma natomiast znaczenia, czy są to badania własne, zlecone czy zakupione. Wdrożenie technologii ma jednak prowadzić do wytworzenia innowacyjnych albo udoskonalonych produktów lub usług w skali Polski. W ramach konkursu technologicznego maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych do rozliczenia wynosi 50 mln zł. 

Poziom finansowego wsparcia w ramach kredytu technologicznego uzależniona jest od dwóch czynników: lokalizacji inwestycji oraz wielkości przedsiębiorstwa. Najwyższy stopień dotacji skierowany jest do przedsiębiorstw, które realizują projekt inwestycyjny na obszarze tzw. „ściany wschodniej” Polski, czyli w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz wschodniej części województwa mazowieckiego. Małe przedsiębiorstwa realizujące inwestycje w tych regionach mogą liczyć na dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych projektu. Przedsiębiorstwa średnie z tych regionów, mogą liczyć na dofinansowanie swoich projektów w wysokości 60% kosztów kwalifikowanych, a firmy duże – 50%. Stopień dofinansowania pozostałych województw jest niższy, przy czym należy pamiętać o zróżnicowaniu intensywności pomocy w województwach dolnośląskim i wielkopolskim, gdzie stolice województw (Wrocław i Poznań) oraz przylegające powiaty mają nieco niższy stopień dofinansowania od reszty regionu. Szczegółowy rozkład prezentuje mapa poniżej.  Z możliwości aplikowania o dofinansowanie w ramach kredytu technologicznego wyłączone są projekty zlokalizowane w mieście stołecznym Warszawa i w powiatach ościennych, a część powiatów aglomeracji warszawskiej ma niższy stopień refundacji środków finansowych niż pozostałą część województwa mazowieckiego. 

 

Mapa pomocy regionalnej EDORADCA

W ramach projektów w konkursie technologicznym rozliczyć można szeroki wachlarz kosztów kwalifikowanych: 

  • zakup nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej, ale tylko do 10% wysokości kosztów kwalifikowanych; 
  • budowę lub rozbudowę hali produkcyjnej; 
  • zakup, wytworzenie, a także koszty montażu i uruchomienia nowych środków trwałych; 
  • zakup używanych środków trwałych, których zakup w ostatnich siedmiu latach nie był współfinansowany z programów unijnych; 
  • zakup niematerialnych środków trwałych, czyli patentów, licencji itp. 

Warunkiem formalnym przy ubieganiu się o wsparcie, w ramach kredytu technologicznego, jest złożenie dokumentacji, wśród której niezbędne są:  

  • promesa kredytowa w wysokości minimum wartości dotacji, a maksymalnie 100% wartości inwestycji; 
  • raport z prowadzonych badań (własnych lub zleconych), np. testy produktu pokazujące ulepszone parametry, projekt koncepcyjny technologii, itp.; 
  • minimum dwie oferty na zakup środków trwałych, których koszt jest kwalifikowany do rozliczenia (z uwzględnieniem najważniejszych parametrów urządzeń). 
  • w przypadku budowy obiektu – kosztorys inwestorski i projekt. Do dokumentacji należy dołączyć szkic sytuacyjny (rozmieszczenie pomieszczeń i maszyn, urządzeń) oraz uproszczony kosztorys robót budowlanych. 

Niezbędnym warunkiem uzyskania wsparcia w ramach konkursu jest posiadanie zdolności kredytowej. Na etapie składania wniosku należy przedłożyć promesę z bankiem komercyjnym w wysokości minimum wartości dotacji, a maksymalnie 100% wartości inwestycji. Po pozytywnej decyzji o otrzymaniu kredytu technologicznego wnioskodawca zobligowany jest do przedstawienia umowy z bankiem na finansowanie projektu. Umowę z bankiem należy podpisać w ciągu 60 dni od daty otrzymania informacji o uzyskaniu  dofinansowania. Jeśli projekt zakłada budowę nowego obiektu, wymagane jest pozwolenie na budowę i decyzja środowiskowa. Dokumenty te, należy złożyć najpóźniej 12 miesięcy od dnia doręczenia pisemnej informacji o zatwierdzeniu projektu do dofinansowania. 

Kredyt ekologiczny 

Ważnym źródłem dofinansowania polskich przedsiębiorstw w strukturze nowej perspektywy unijnej jest Kredyt Ekologiczny, którego budżet wynosi 1 mld EURO, przy maksymalnym poziomie dofinansowania projektu 70% kosztów kwalifikowanych. Wskaźnik dofinansowania zależeć będzie od lokalizacji inwestycji oraz wielkości przedsiębiorstwa. Zgodnie z mapą pomocy regionalnej (tej samej jak w przypadku Kredytu Technologicznego) na największe dofinansowanie mogą liczyć małe firmy realizujące inwestycje w województwach ściany wschodniej.  

Pierwszy nabór wniosków zaplanowany w czerwcu 2023 roku. Ta forma wsparcia skierowana jest do firm z sektora MŚP oraz dużych firm (do 3000 pracowników). W ramach Kredytu Ekologicznego przedsiębiorstwa mogą liczyć na sfinansowanie inwestycji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstw. Dotację będzie można przeznaczyć na inwestycje, które finalnie przyczynią się do zwiększenia energooszczędności procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie. Wskaźnik efektywności energetycznej określono na poziomie minimum 30%. Jest to warunek niezbędny. Oznacza to, że projekt będzie musiał cechować się minimalnym 30% progiem: 

  • oszczędności energii w zakresie termomodernizacji budynków i/lub 
  • oszczędności energii w zakresie poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa (z wyłączeniem prac związanych z termomodernizacją budynku). 

Instytucją finansującą projekty w ramach Kredytu Ekologicznego jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Preferowane będą inwestycje, w których koszty kwalifikowane będą oparte o: 

  • zakup lub wytworzenie środków trwałych, w tym koszty transportu, montażu i uruchomienia; 
  • zakup robót i materiałów budowlanych w celu modernizacji, adaptacji budynków, budowli lub ich części w celu poprawy efektywności energetycznej (możliwe ograniczenie wartości w odniesieniu do całkowitej wart. projektu); 
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych; 
  • wydatki ponoszone na usługi doradcze; 
  • zakup, instalacja i uruchomienie OZE. 

Niezbędne dokumenty przy składaniu wniosku o dotację: 

  • promesa kredytowa w wysokości min. wartości dotacji, maksymalnie 100% wartości inwestycji; 
  • minimum dwie oferty na maszyny (z uwzględnieniem najważniejszych parametrów urządzeń, które chcemy kupić); 
  • audyt energetyczny; 

Przykładowe inwestycje możliwe do realizacji w ramach Kredytu Technologicznego: 

  • wymiana lub modernizacja dotychczasowych maszyn, urządzeń, linii technologicznych na efektywniejsze energetycznie (przede wszystkim w przypadku wprowadzania bardziej energooszczędnych procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwie od procesów stosowanych dotychczas; 
  • zakup energooszczędnych maszyn, urządzeń, całych linii technologicznych (przede wszystkim w przypadku wprowadzenia na rynek produkt usług, których wykorzystywanie lub świadczenie wiąże się z obniżeniem wykorzystania energii); 
  • zakup i instalacja systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii np.:  
  • systemy zarządzania energią w budynkach;  
  • systemy zarządzania procesami produkcyjnymi skutkujące zmniejszeniem wykorzystania energii; 
  • termomodernizacja budynków wykorzystywanych w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa (np. hale produkcyjne, magazyny, budynki  biurowe, itp.); 
  • modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia, oświetlenia, itp. pod kątem energooszczędności, wymiana/modernizacja źródeł ciepła, w tym kogeneracja; 
  • instalacje OZE i urządzenia do magazynowania energii wytworzonej w własnym zakresie ze źródeł odnawialnych (tylko na pokrycie zapotrzebowania energetycznego przedsiębiorstwa). 

 

Milionów EURO do wzięcia jest więcej  

Nowa perspektywa unijna daje znacznie więcej możliwości wsparcia. Polskie firmy mogą liczyć na wiele innych konkursów, na które aplikować będzie można jeszcze w tym roku. Te najciekawsze to: 

Promocja marki innowacyjnych MŚP 

Pula wsparcia 200 mln EURO; 

Poziom wsparcia: do 50% kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent: MŚP 

  • Działanie ukierunkowane jest na promowanie marek produktowych polskich MŚP poprzez Markę Polskiej Gospodarki. Instrument skierowany jest do polskich przedsiębiorstw posiadających znaczący potencjał eksportowy na rynkach międzynarodowych. W ten sposób kreowany jest wizerunek Polski jako kraju nowoczesnego, posiadającego bogatą i zróżnicowaną ofertę skierowaną do zagranicznych odbiorców lub klientów oraz mogącego z powodzeniem konkurować na rynkach globalnych. Wsparcie ukierunkowane jest na umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstw w celu zwiększenia ich dostępu do tradycyjnych oraz perspektywicznych rynków, ukierunkowanych na sektory gospodarki o najwyższym potencjale, w tym realizację strategii ekspansji zagranicznej oraz dopasowania produktów i usług do konkretnych rynków docelowych, segmentów klientów i kanałów sprzedaży. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców posiadających znaczący potencjał eksportowy na rynkach międzynarodowych, przewidujące udział w wydarzeniach targowych i konferencyjnych określonych przez ministra właściwego ds. gospodarki w kalendarzu imprez targowych kluczowych dla rozwoju wybranych branż gospodarki oraz wyjazdowe misje gospodarcze prowadzone na tych rynkach. 

 

IPCEI (important projects of common European interest) 

Pula wsparcia 168 mln EURO; 

Poziom wsparcia: do 100% kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent: MŚP i duże przedsiębiorstwa; 

  • Projekty IPCEI pozwalają polskim przedsiębiorcom gromadzić specjalistyczną wiedzę oraz wpisać się w łańcuchy wartości w zakresie przełomowych technologii. Sprzyjają one internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw przez możliwość nawiązania bliskiej współpracy z przedsiębiorcami z innych krajów UE działających w obszarze zaawansowanych technologii. Docelowo pobudzą również eksport produktów wysokich technologii. Dzięki temu, że KE akcentuje przy projektach IPCEI konieczność zaistnienia efektu rozlania się wiedzy (spillover effects), pomagają one udrażniać kanały współpracy pomiędzy dużymi przedsiębiorcami i MŚP oraz środowiskiem naukowym. Projekty IPCEI posiadają wyraźnie innowacyjny charakter w świetle najnowszych osiągnieć w danym sektorze. Obejmują one fazę badań i rozwoju oraz pierwszego wdrożenia przemysłowego, wpisując się w łańcuch wartości dla danej technologii. Projekty mogą obejmować rozbudowę instalacji pilotażowych lub opracowanie całkowicie nowej aparatury i urządzeń w ramach etapu następującego po etapie linii pilotażowej (w tym fazę testów), ale nie mogą obejmować produkcji masowej, ani działalności komercyjnej. 

 

IPCEI wodorowy 

Pula wsparcia 167 mln EURO; 

Poziom wsparcia: do 100% kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent: MŚP i duże przedsiębiorstwa; 

  • Instrument obejmuje finansowanie projektów polskich przedsiębiorstw uczestniczących w realizacji Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (tzw. projektów IPCEI) zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Projekty IPCEI (important projects of common European interest) pozwalają polskim przedsiębiorcom gromadzić specjalistyczną wiedzę oraz wpisać się w łańcuchy wartości w zakresie przełomowych technologii. Sprzyjają one internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw przez możliwość nawiązania bliskiej współpracy z przedsiębiorcami z innych krajów UE działających w obszarze zaawansowanych technologii. Docelowo pobudzą również eksport produktów wysokich technologii. Dzięki temu, że KE akcentuje przy projektach IPCEI konieczność zaistnienia efektu rozlania się wiedzy (spillover effects), pomagają one udrażniać kanały współpracy pomiędzy dużymi przedsiębiorcami i MŚP oraz środowiskiem naukowym. Finansowanie będzie dotyczyło projektów z obszaru niskoemisyjnego i produkowanego z wykorzystaniem energii odnawialnej wodoru. Celem wspólnej inicjatywy ma być budowa łańcucha wartości wodoru w UE, który umożliwi wykorzystanie go w transporcie, energetyce i przemyśle. Projekty realizowane w wodorowym IPCEI będą dotyczyć zarówno fazy wytwarzania, dystrybucji i magazynowania wodoru, jak i opracowania technologii i systemów wykorzystania wodoru w trzech ww. obszarach. Wodorowe IPCEI będzie obejmować zarówno projekty w fazie badań i rozwoju, jak i pierwszego zastosowania przemysłowego. Projekty IPCEI posiadają wyraźnie innowacyjny charakter w świetle najnowszych osiągnieć w danym sektorze. Obejmują one fazę badań i rozwoju oraz pierwszego wdrożenia przemysłowego, wpisując się w łańcuch wartości dla danej technologii. Projekty mogą obejmować rozbudowę instalacji pilotażowych lub opracowanie całkowicie nowej aparatury i urządzeń w ramach etapu następującego po etapie linii pilotażowej (w tym fazę testów), ale nie mogą obejmować produkcji masowej, ani działalności komercyjnej. 

 

Wspólne Przedsięwzięcie Badawcze 

Pula wsparcia 35 mln EURO;  

Poziom wsparcia: do 80% wysokości kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent:  Organizacje badawcze; MŚP; Duże przedsiębiorstwa;  Jednostki naukowe; Uczelnie wyższe; 

  • Celem instrumentu jest ukierunkowanie aktywności przedsiębiorców i konsorcjów naukowo-przemysłowych na realizację prac B+R nad rozwiązaniami technologicznymi, których potrzeba przeprowadzenia zostanie zdefiniowana przez partnerów Wspólnego Przedsięwzięcia Badawczego. Partnerami mogą być podmioty prywatne lub publiczne (np. samorządy wojewódzkie). Partnerzy uczestniczą w przygotowaniu agendy badawczej konkursów na finansowanie ww. projektów.  Dofinansowane są projekty, które obejmują badania przemysłowe i/lub prace rozwojowe. Uzupełnieniem wsparcia na projekty B+R może być dofinansowanie prac przedwdrożeniowych, rozumianych jako działania przygotowawcze do wdrożenia wyników prac B+R w działalności gospodarczej. W przypadku wspólnych przedsięwzięć z samorządami województw możliwe będzie dofinansowanie w ramach projektu również wdrożenia rozwiązania technologicznego powstałego w ramach prac B+R. 

 

Granty na Eurogranty 

Pula wsparcia 30 mln EURO; 

Poziom wsparcia: do 100% wysokości kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent: MŚP; Organizacje badawcze; Uczelnie wyższe; Jednostki naukowe; 

  • Celem działania jest wzrost innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorców z sektora MŚP oraz organizacji badawczych, poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez Komisję Europejską (niefinansowanych ze środków Funduszy Strukturalnych), zwanych dalej „Programami UE”. Wsparciem objęte są działania polegające na przygotowaniu projektu realizowanego w ramach jednego z Programów UE zarządzanych centralnie. Są to działania podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów projektu, przygotowaniem, ewentualna korektą i prezentacją tego projektu w ramach oceny w jednym z Programów UE. 

 

Rozwój oferty OI dla firm 

Pula wsparcia 114 mln EURO; 

Poziom wsparcia: do 100% wysokości kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent:  Instytucje otoczenia biznesu; Ośrodki innowacji; 

  • W ramach działania wsparcie przeznaczone jest na rozwój potencjału akredytowanych przez ministra właściwego ds. gospodarki pojedynczych ośrodków innowacji o określonych specjalizacjach funkcyjnych lub konsorcjalnych ośrodków innowacji o określonych specjalizacjach tematycznych (w tym Digital Innovation Hubs (DIH) – ośrodki innowacji cyfrowych oraz Green Innovation Hubs (GIH) – ośrodki zielonych innowacji). Wsparcie ma przyczynić się do rozszerzenia ich oferty o nowe lub ulepszone proinnowacyjne usługi dla firm. Pomoc finansowa może dotyczyć również testowania nowych usług (które przyczyniać się będą do rozwoju i wdrażania innowacji u przedsiębiorców), których zakres nie jest objęty ww. akredytacją, przy zachowaniu konieczności wpisywania się w KIS. Wsparcie dla Ośrodków Innowacji może obejmować również zwiększenie doświadczenia i możliwości współpracy na arenie międzynarodowej, ucyfrowienia usług czy zwiększenia dostępu do informacji o innowacyjnych rozwiązaniach. Wsparcie dla konsorcjów Ośrodków Innowacji dotyczyć może również świadczenia kompleksowych usług proinnowacyjnych, wpisujących się w określone obszary tematyczne powiązane z KIS, w tym usług zmniejszających negatywny wpływ na środowisko (obniżających ślad środowiskowy) lub wspierających transformację cyfrową (digitalizujących działalność) dla przedsiębiorców podejmujących działalność innowacyjną. 
Wsparcie transformacji cyfrowej polskich MŚP 

Pula wsparcia 52 mln EURO; 

Poziom wsparcia: do 100% wysokości kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent: Instytucje otoczenia biznesu; 

  • Podstawowym zadaniem realizowanym w projekcie niekonkurencyjnym jest udzielanie grantów MŚP, na zakupienie i wdrożenie rozwiązań IT służących transformacji cyfrowej. Wsparcie przeznaczone jest na zakup gotowych rozwiązań (w formie licencji lub praw własności do technologii) oraz na zlecone prace programistyczne.  Inną formą wsparcia dla MŚP jest doradztwo przedwdrożeniowe. Celem doradztwa przedwdrożeniowego jest rozpoznanie faktycznych potrzeb i korzyści firmy w zakresie cyfryzacji przedsiębiorstwa. Projekt realizowany jest na zasadzie projektu grantowego. 
Współfinansowanie działań EDIH 

Pula wsparcia 55 mln EURO; 

Poziom wsparcia: do 100% wysokości kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent:  Instytucje otoczenia biznesu; Organizacje badawcze; Duże przedsiębiorstwa; MŚP; 

  • Celem instrumentu jest zwiększanie konkurencyjności sektora MŚP w procesie transformacji cyfrowej, w którym istnieje znaczne zapotrzebowanie w zakresie podniesienia poziomu adopcji najnowszych rozwiązań cyfrowych w działalności biznesowej. W rezultacie interwencja zmniejszy ryzyko spadku konkurencyjności MŚP oraz zapobiegnie utracie ich pozycji rynkowej.  Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych będą działać w modelu one-stop-shop. Usługi oferowane przez EDIHy mają w szczególności umożliwić przedsiębiorstwu stworzenie planu transformacji cyfrowej, zapewnić dostęp do aktualnej specjalistycznej wiedzy, a także zapewnić warunki do testowania rozwiązań lub eksperymentowanie z najnowszymi technologiami, mającymi potencjalnie kluczowe znaczenie dla wytwarzanych przez niego produktów, oferowanych usług, stosowanych procesów lub przyjętych modeli biznesowych.  Wsparcie kierowane będzie do podmiotów (EDIHów), które zostały wybrane w ramach konkursu organizowanego w ramach Digital Europe Programme, a następnie wybranych w FENG. 

 

Współfinansowanie działań TEF AI 

Pula wsparcia 25 mln EURO; 

Poziom wsparcia: do 100% wysokości kosztów kwalifikowanych; 

Beneficjent Organizacje badawcze; Duże przedsiębiorstwa; MŚP; Instytucje otoczenia biznesu; 

  • Celem instrumentu jest zwiększanie konkurencyjności przedsiębiorstw MŚP w procesie transformacji cyfrowej w obszarze sztucznej inteligencji. Usługi oferowane przez TEF AI mają w szczególności umożliwić przedsiębiorcom eksperymentowanie, testowanie oraz walidację rozwiązań AI zarówno w środowisku wirtualnym jak i rzeczywistym. Jednocześnie wsparcie tworzenia TEF pozwoli na włączenie się do transgranicznej sieci testów i eksperymentowania sztucznej inteligencji, monitorowania, walidacji i certyfikacji tej technologii na podstawie wypracowanych również w Polsce standardów i reguł technicznych, organizacyjnych i etycznych.  Wsparcie kierowane będzie do podmiotów, które zostały wybrane w konkursach organizowanych w ramach Digital Europe Programme, a następnie wybranych w FENG.  

Masz pytania?
Jestem do Twojej dyspozycji.

Michalina Lipowska Łużewicz EDORADCA dotacje ulgi

Michalina Lipowska-Łużewicz

Doradca ds. Dotacji i Ulg

Wspieramy firmy, które funkcjonują na rynku minimum 12 miesięcy.

Sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Wypełnij krótką ankietę, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze rozwiązanie.