Ulgi podatkowe – zaskakujące dane z Ministerstwa Finansów 

  • 7 września, 2023

Analiza najnowszych danych Ministerstwa Finansów o zainteresowaniu przedsiębiorców ulgami podatkowymi może wywołać lekką konsternację. Dane są bezwzględne – tempo przyrostu nowych podatników rozliczających ulgi wyraźnie wyhamowało. Dobrą wiadomością pozostaje wciąż dynamiczny wzrost wartości rozliczanych ulg podatkowych. 

Mniej chętnych na ulgę 

Kluczowe informacje o liczbie podmiotów korzystających z najpopularniejszej ulgi badawczo-rozwojowej to zimny prysznic. Przy łącznym spadku podmiotów rozliczających ulgę podatkową, bardzo mocno, bo aż o 1/3 zmniejszyła się liczba firm rozliczająca PIT. Wzrost liczby podatników CIT nie był w stanie zrekompensować tego ubytku.  

Zdaniem ekspertów EDORADCA na sytuację wpłynęło kilka czynników. Tak wyraźny spadek podatników PIT spowodowany jest ich przejściem na ryczałt. Są to wybrane branże, np. informatycy, którym Polski Ład przyniósł korzystne zasady rozliczenia zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Natomiast spadek tempa wzrostu podatników CIT to efekt coraz chętniejszego przejścia na rozliczanie podatku dochodowego w systemie estońskim, który wyklucza możliwość  rozliczania ulg podatkowych.   

Na zainteresowanie ulgą wciąż ogromny wpływ ma podejście i świadomość przedsiębiorców – i to niezależnie od formy rozliczenia. Firmy wiedzą, że rozliczenie ulgi podatkowej oznacza dla przedsiębiorstw czynności sprawdzające skarbówki. Żaden przedsiębiorca tego nie lubi i niejednokrotnie woli nie skorzystać z przysługujących odliczeń, w imię świętego spokoju.  

Do tego należy dodać, że w tym temacie brak jest należytej komunikacji na linii podatnik-urząd skarbowy. Przedsiębiorcom brakuje wsparcia urzędników i jasnych reguł postępowania. W Polsce jest 400 urzędów skarbowych, co przy 3,5 tysiąca podatników rozliczających ulgę, daje statystycznie prawie dziewięć rozliczeń na urząd. Jeśli jednak zaznaczymy, że duże grono największych podatników rozliczają jednostki w centrach województw, okaże się, że są w Polsce urzędy, które nigdy nie zetknęły się z podmiotem rozliczającym ulgę podatkową.  

Interpretacja, której brakuje mocy 

Ale jest jeszcze jeden czynnik, który negatywnie wpływa na podejmowane decyzje w zakresie korzystania z preferencji podatkowych. Przedsiębiorcom coraz trudniej jest uzyskać interpretację podatkową Krajowej Informacji Skarbowej, która w swojej sentencji jednoznacznie zakwalifikuje wydatki do grupy kosztów działalności badawczo-rozwojowej. W kontekście dużej dozy interpretacji przepisów systemu podatkowego przedsiębiorcom brakuje jednoznacznych i wiążących wykładni ze strony KIS.

Organ skarbowy zrzuca wręcz odpowiedzialność na przedsiębiorców za kwalifikację projektów/działań do działalności badawczo-rozwojowej. Takie działania nie sprzyjają promocji tak korzystnego dla podatnika narzędzia, jakim jest ulga rozwojowa. Finalnie, opinie KIS powodują, że przedsiębiorcy albo wyłączają działania rozwojowe, których nie są pewni lub wręcz całkowicie rezygnują z rozliczenia ulg podatkowych. 

Ale koszty rosną 

Dużo bardziej optymistyczne są natomiast dane ukazujące wysokość kosztów, którą odliczyli podatnicy w ramach ulgi badawczo-rozwojowej. Duży wzrost (o 49%) – wygenerowany głównie przez podatników CIT (prawie 53%) – to efekt zmiany limitu odliczenia wynagrodzeń pracowników. Od 2022 roku wynosi on 200%, czyli dwa razy więcej niż dotychczas. 

 

I choć wzrost jest zauważalny, to Polska wśród krajów OECD jest wciąż z tyłu jeśli chodzi o wartość ulg i innych zachęt podatkowych w ogólnej wartości PKB. Współczynnik na poziomie 0,15% jest nawet trzy razy niższy niż w krajach Europy Zachodniej.  

Co te dane oznaczają dla Twojej firmy? 

Jeśli dotychczas nie interesowałeś się możliwością rozliczenia ulgi podatkowej, to nastał czas, by się tematem zainteresować. Możliwość odliczenia nawet 380 tys. zł z każdego miliona kosztów to łatwy i szybki sposób na realne oszczędności w firmie i zapewnienie poduszki finansowej.  

Porozmawiajmy o oszczędnościach w Twojej firmie. Zapraszamy do kontaktu. 

Porozmawiajmy o ulgach i dotacjach

Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.

Sprawdź możliwości dofinansowania dla Twojej firmy

Wypełnij krótką ankietę a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i przedstawi najlepsze rozwiązanie.